Czyste Powietrze - NOWA ODSŁONA

UWAGA! NOWA ODSŁONA PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE, W NIM M.IN. DWA POZIOMY DOFINANSOWANIA PODSTAWOWY I PODWYŻSZONY, WSPÓŁPRACA Z BANKAMI I PGNIG, AKADEMIA CZYSTEGO POWIETRZA...

Nabór wniosków na zmienionych zasadach już od dzisiaj!

Otrzymanie dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych będzie prostsze - zapowiada Minister Klimatu Pan Michał Kurtyka.

Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu", które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe" – dodaje Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu „Czyste Powietrze" i Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY!

Ø Od 15 maja – podstawowy poziom dofinansowania

Zgodnie z nowymi zapisami w Programie „Czyste Powietrze", beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Ø Procedowany jest projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania PODWYŻSZONEGO
poziomu finansowania w Programie. Do dofinansowania na tym poziomie – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Ø NFOŚiGW podpisał porozumienie ze Związkiem Banków Polskich – to pierwszy krok do współpracy z zainteresowanymi bankami. Docelowo pozwoli to beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu.

Ø W Program „Czyste Powietrze" zaangażowane będzie także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie.

Ø Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym prowadzony jest cykl e-szkoleń pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza.

Ø W serwisie gov.pl. pojawi się podstrona dedykowana Programowi. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków.

Celem Programu Czyste Powietrze – z budżetem 103 miliardy złotych na lata 2018 -2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych.

Ogłoszenie o naborze wniosków:

http://wfosigw.bialystok.pl/ogloszenie-o-zmianie-programu-priorytetowego-czyste-powietrze-,a685

Załączniki do treści

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Grajewo

Wytwarzający/odpowiadający: Wydział Gospodarki Komunalnej

Data wytworzenia: 2020-05-19

Wprowadzający: Patryk Pogorzelski

Modyfikujący: Patryk Pogorzelski

Data modyfikacji: 2020-05-19

Opublikował: Patryk Pogorzelski

Data publikacji: 2020-05-19