WF - V

PROCEDURA ZWROTU OPŁATY SKARBOWEJ

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2111 z późn. zm.).


I.WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. Wniosek w sprawie zwrotu opłaty skarbowej
  2. Dokumenty potwierdzające słuszność żądania, w szczególności:
    •  oryginał dowodu zapłaty opłaty skarbowej lub wskazanie organu, w którym taki dowód złożono.
  3. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika dodatkowo:
    • pełnomocnictwo według wzoru stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 2330).
    • dowód zapłaty opłaty skarbowej.

II.OPŁATY:

  1. Nie pobiera się opłat za złożenie wniosku.
  2. Wnioski o zwrot opłaty skarbowej składane przez pełnomocników Strony - 17,00 zł za złożenie pełnomocnictwa. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dołączyć do wniosku.
  3. Pełnomocnictwa udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu są zwolnione z opłaty skarbowej na podstawie ustawy o opłacie skarbowej.

Opłatę należy uiścić na numer rachunku bankowego Miasta Grajewo dla opłaty skarbowej w Banku PKO BP S.A. 24 1020 1332 0000 1502 1214 2172. Tytuł wpłaty powinien precyzyjnie wskazywać sprawę której dotyczy.


III. FORMA ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Decyzja Burmistrza Miasta Grajewo w sprawie zwrotu opłaty skarbowej.


IV.TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Do 30 dni od daty wpływu wniosku do organu, a w sprawach szczególnie skomplikowanych do 60 dni od daty wpływu wniosku do organu.


V.WYDZIAŁ ODPOWIEDZIALNY ZA ROZPATRZENIE WNIOSKU:

Wydział Finansowy.


VI.TRYB ODWOŁAWCZY:

Odwołanie od wydanej decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w sekretariacie Urzędu Miasta Grajewo lub przesyła pocztą) w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie od decyzji powinno zawierać:

  1. wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adres (miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności) lub adres do doręczeń w kraju, identyfikator podatkowy, a w przypadku nierezydentów – numer i serię paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, lub inny numer identyfikacyjny, o ile nie posiadają identyfikatora podatkowego (art. 168 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa),
  2. zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa).

VII.UWAGI:

  • W przypadku niezałatwienia sprawy we właściwym terminie organ podatkowy zawiadamia o tym stronę podając przyczyny niedotrzymania terminu i wyznacza nowy termin załatwienia sprawy (zgodnie z art. 140 ustawy – Ordynacja podatkowa).
  • Jeżeli obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciążył solidarnie na kilku osobach lub jednostkach, decyzję o zwrocie wydaje się wszystkim solidarnie zobowiązanym do jej zapłaty, natomiast zwrot opłaty skarbowej następuje na rzecz jednej z tych osób lub jednostek, określonej w decyzji o zwrocie.

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Grajewo

Wytwarzający/odpowiadający: Wydział Finansowy

Data wytworzenia: 2024-02-15

Wprowadzający: Monika Dziejma

Data modyfikacji: 2024-02-15

Opublikował: Monika Dziejma

Data publikacji: 2024-02-15