K O M U N I K A T dotyczący udziału w konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Grajewie

K O M U N I K A T Burmistrz Miasta Grajewo, zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Grajewie.

K O M U N I K A T

Burmistrz Miasta Grajewo, zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Grajewie.


Termin konsultacji społecznych: 20.01.2017-20.02.2017 r. ( 30 dni)

Planowane formy i terminy konsultacji społecznych:

  1. Spotkanie otwarte z mieszkańcami mające na celu konsultacje obszarów rewitalizacji w dniu 20.01.2017 r.

  2. Poddanie opiniowaniu przez mieszkańców projektu diagnozy – zbieranie uwag w postaci elektronicznej poprzez formularz uwag do Gminnego Programu Rewitalizacji na stronie www.grajewo.pl w terminie 20.01.2017 r. – 20.02.2017 r. ( 30 dni)


Miasto Grajewo zamierza opracować i realizować na swoim obszarze program rewitalizacji, polegający na wyprowadzaniu ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowany terytorialnie, prowadzony przez interesariuszy rewitalizacji.

Interesariuszami rewitalizacji, są w szczególności:

  1. mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego;

  2. mieszkańcy miasta inni niż wymienieni w pkt 1;

  3. podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą;

  4. podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze miasta działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne;

  5. jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;

  6. organy władzy publicznej;

  7. podmioty, inne niż wymienione w pkt 6, realizujące na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa.

Działania rewitalizacyjne Miasto zamierza prowadzić w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji Miasta Grajewo, opracowany na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. 2015 poz. 1777).

Na mocy ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. 2015 poz. 1777) przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do wdrożenia i prowadzenia procesu rewitalizacji stanowią jej zadania własne. Zadania te Miasto zamierza prowadzić w sposób jawny i przejrzysty, z zapewnieniem aktywnego udziału interesariuszy na każdym etapie (partycypacja społeczna).

Miasto Grajewo przystępując do przeprowadzenia rewitalizacji, zgodnie z wytycznymi ustawy o rewitalizacji, zobowiązane jest do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Proces wskazania tych terytoriów, zgodnie z zapisami w ustawie, jest obwarowany konkretnymi, opisanymi poniżej wymogami.

Obszar może zostać wskazany jako obszar zdegradowany, jeśli znajduje się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym oraz gdy występuje na nim, co najmniej jedno z następujących negatywnych zjawisk:

  1. gospodarczych (w szczególności niski stopień przedsiębiorczości, słaba kondycja lokalnych przedsiębiorstw),

  2. środowiskowych (w szczególności przekroczenie standardów jakości środowiska, obecność odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi lub stanu środowiska),

  3. przestrzenno-funkcjonalnych (w szczególności niewystarczające wyposażenie
    w infrastrukturę techniczną i społeczną lub jej zły stan techniczny, brak dostępu do podstawowych usług lub ich niska jakość, niedostosowanie rozwiązań urbanistycznych do zmieniających się funkcji obszaru, niski poziom obsługi komunikacyjnej, niedobór lub niska jakość terenów publicznych),

  4. technicznych (w szczególności degradacja stanu technicznego obiektów budowlanych,
    w tym o przeznaczeniu mieszkaniowym, oraz niefunkcjonowanie rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne korzystanie z obiektów budowlanych, w szczególności
    w zakresie energooszczędności i ochrony środowiska).

Obszar cechujący się szczególną koncentracją wyżej wymienionych zjawisk, na którym Miasto zamierza prowadzić rewitalizację z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, wyznacza się jako obszar rewitalizacji. Może on obejmować całość lub część obszaru zdegradowanego, ale nie może być większy niż 20 % powierzchni miasta, ani zamieszkały przez więcej niż 30 % liczby jej mieszkańców. Zarówno obszar zdegradowany, jak i obszar rewitalizacji mogą być podzielone na podobszary, które nie muszą posiadać wspólnych granic, pod warunkiem stwierdzenia na każdym z nich występowania koncentracji opisanych wyżej negatywnych zjawisk. Obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji Rada Miasta wyznaczy w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego.

W celu sporządzenia diagnoz służących wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Burmistrz prowadzić będzie analizy, w których wykorzysta się obiektywne i weryfikowalne mierniki i metody badawcze dostosowane do lokalnych uwarunkowań.

Sporządzenie diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
w Grajewie jest konieczne do opracowania i przyjęcia Gminnego Program Rewitalizacji Miasta Grajewo.

Na etapie diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Grajewie zaplanowane zostało przeprowadzenie konsultacji społecznych, których celem będzie wypowiedzenie się interesariuszy nt. problemów występujących na obszarze miasta, ich charakteru oraz miejsc występowania i natężenia.

Mając na uwadze powyższe informuję, że w terminie od 20.01 2017 r. do 20.02.2017 r. prowadzone będą konsultacje społeczne w następujących formach:

  1. Spotkanie otwarte z mieszkańcami mające na celu konsultacje obszarów rewitalizacji

Termin spotkania: 20 stycznia 2017 r. godz. 15.30

Miejsce spotkania: sala konferencyjna Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6A

Cel spotkania:

Prezentacja diagnozy, zebranie uwag, opinii i propozycji odnośnie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru koncentracji działań rewitalizacyjnych Miasta Grajewa.


  1. 20.01.2017- 20.02.2017 r. Poddanie opiniowaniu przez mieszkańców projektu diagnozy zbieranie uwag poprzez formularz uwag do Gminnego Programu Rewitalizacji – na stronie www.grajewo.pl w celu składania uwag, opinii i propozycji.

Konsultacje odbędą się w formie:

  • zbieranie uwag i opinii w formie papierowej oraz elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego. Wypełniony formularz można dostarczyć drogą elektroniczną na adres rewitalizacja@um.grajewo.pl, drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Grajewo, ul. Strażacka 6A, 19-200 Grajewo lub złożyć bezpośrednio na dziennik podawczy urzędu,

  • zbierania uwag ustnych. Osobą wyznaczoną do udzielania wyjaśnień i przyjmowania opinii jest Pani Marta Borkowska - Referat Pozyskiwania Środków pok. nr 9-10 w godzinach pracy tut. Urzędu.

Materiały, tj. projekt Diagnozy wraz z formularzem konsultacyjnym dostępne będą:

  • w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem http://bip.um.grajewo.pl

  • na stronie internetowej miasta Grajewo pod adresem www.grajewo.pl

  • w Referacie Pozyskiwania Środków pok. nr 9-10 w godzinach pracy tut. Urzędu.

Nie będą rozpatrywane uwagi, opinie i propozycje:

  • z datą wpływu przed dniem 20 stycznia 2017 r. oraz po dniu 20 lutego 2017 r.,

  • niepodpisane imieniem i nazwiskiem,

  • przesłane w formie innej niż na formularzu konsultacji (za wyjątkiem uwag ustnych).

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Grajewo

Wytwarzający/odpowiadający: Referat Pozyskiwania Środków

Data wytworzenia: 2017-01-13

Wprowadzający: Tomasz Poniatowski

Data modyfikacji: 2017-01-13

Opublikował: Tomasz Poniatowski

Data publikacji: 2017-01-13